«Спроба в Одесі була останнім концертом LOBODA в Україні»

Ініціатор протестів проти виступів українських артистів, які працюють в РФ, розповів Karabas Live, чому і навіщо він це робить

В останні дні травня Одеса стала епіцентром новин про конфлікти навколо концертів деяких вітчизняних виконавців. Спочатку після штовханини біля входу та заяви про замінування залу був скасований виступ LOBODA в клубі Ibiza 28 травня. Після цього свій концерт, який мав відбутися в тому ж закладі 9 червня, відмінив Іван Дорн. Його теж збиралися зустріти протестами.

Для блогера Сергія Стерненко все почалося не з LOBODA, а значно раніше – з Ані Лорак в серпні 2014 року, проти одеського виступу якої він тоді виступив. Стерненко — ініціатор суспільних протестів цього літа в Одесі. Ми поговорили про те, як, навіщо і чому це відбувається.

Сергій Стерненко. Фото: Валерій Пузік

 

За яким принципом ви обираєте артистів для своїх акцій?

Принципи дуже прості. По відношенню до артистів-громадян України – гастролі по РФ, виступи на їх телебаченні чи публічна підтримка дій Кремля в час, коли ця країна веде проти нас війну, окупувала наші території та вбила понад 10 000 громадян. Це неприпустимо. За суттю своєю такі люди вчинюють зраду, бо їх шанувальникам прививається думка, що така поведінка – норма. Для таких людей можливість заробляти гроші своїми виступами в Україні має бути закрита.

Чи плануєте ви якось проявляти свою позицію по відношенню до російських виконавців, які гастролюють в Україні?

По громадянам РФ все просто. Виступав в Криму – визнав окупаційну владу на півострові, бо це є територія України. Ще гірше, якщо заїжджав туди не через Херсонську область, а з Ростовської, – це порушення нашого закону. Перетинати наш кордон можна тільки через українські пункти пропуску. За це можуть прикордонники або СБУ не пустити в ту ж Одесу чи Київ. Підтримав війну проти України – теж не варто після цього сюди їхати.

Якщо не робив цього і не проявляв своєї ворожнечі до України і українців, то спокійно можеш виступати. Ніхто не проти. Але поважай нашу країну. Я не проти всіх, хто не проти України і нашого народу.

Забороняти концерти російських виконавців лише тому, що вони російські, не враховуючи їх поведінку, було б повним ідіотизмом. Питання не в громадянстві, а в позиції. Зірки – люди публічні, і їх думка, сказана вголос чи написана в соцмережі, має велике значення. Тим паче в наші часи, коли йдуть інформаційні війни і Україна стала жертвою гібридної агресії.

Які методи вашого протесту проти концертів ви вважаєте найбільш ефективними?

Я взагалі не хотів би влаштовувати протести. Бо цим питанням повинна займатись сама держава – СБУ, Верховна Рада. Воно напряму стосується нашої національної безпеки, бо якщо зірка працює в РФ, вона залишає в державному бюджеті свої гроші — податки. Потім з цього бюджету йдуть витрати на зброю, якою вбивають українців.

Протест має бути мирним. Але варто не забувати, що у будь-якої людини є якісь межі терпіння. Ніякі гроші і доходи від таких заходів не рівноцінні людському життю чи здоров’ю українського солдата.

Ваші акції нелегітимні, оскільки діяльність українських артистів в Росії не заборонена законом України. Вас це не бентежить?

Конституцією закріплено право на протест. Ми ж не є якоюсь структурою, що може незаконно заборонити щось. Ті, хто йде на акцію протесту, це такі ж люди, громадяни, як і всі інші, тільки їм не усе одно, що буде з нами всіма, з нашою країною, де жити нам та нашим дітям.

Сенс цього полягає в тому, що ми таким чином захищаємо свій медіа-простір, хоча б частково, але тим не менш

Дієте ви у відриві від активістів з інших міст або якось координуєте свої дії?

Це особиста справа кожного, підтримати нас чи ні. Спілкування з друзями, знайомими із інших міст у всіх, звісно, є. Можу сказати лише, як приклад, що на концерт Дорна, який мав відбутися в Одесі 9 червня, хотіли прибути і знайомі кияни. А от на протест проти LOBODA прийшли тільки одесити і частина людей з найближчих районів.

Ви взаємодієте в своїх планах з державними структурами?

Я, як особа безпартійна та позаорганізаційна (Стерненко покинув «Правий сектор», де він був головою Одеської регіональної організації, у лютому 2017 року — ред.), можу відповідати тільки за себе. Моя відповідь – ні. По питанням концертів я з ними не спілкувався.

На ваш погляд, ваші акції ефективні?

Однозначно так. Приклади – Ані Лорак після протестів в 2014 році взагалі припинила виступати у нас. Тільки по містам країни-агресора їздить з концертами. Якось на птахофабриці виступала в Сибіру.

LOBODA. Спроба в Одесі була її останнім концертом в Україні. Більше їй ніде не дадуть заробляти по Україні.

Іван Дорн. Після відомого його інтерв’ю він став чи не найогиднішим для багатьох людей, недалеким зрадником своєї країни. В Одесі його концерт скасували за тиждень до запланованої дати, і після його слів інакше бути і не могло.

Що дасть ця тенденція? Власники закладів нестимуть збитки через скасовані концерти і у майбутньому будуть перевіряти, чи варто сюди везти ту чи іншу «звізду». Ніхто не хоче нести збитки. Тому запрошувати будуть інших виконавців, котрі не заплямували себе огидним підлабузництвом і зв’язками з країною-терористом. Концертна ніша бізнесу усе одно не пустуватиме.

Сенс цього всього полягає в тому, що ми таким чином захищаємо свій медіа-простір, хоча б частково, але тим не менш.

Чи є українські виконавці, концерти яких, на ваш погляд, варто заборонити, але ви до них ще не дісталися?

Ви так питаєте, наче я каратєль якийсь (посміхається – ред.). Гадаю, багато хто не потрапив ще в моє поле зору, але є реєстр (поки там ще теж далеко не всі) по тим, хто виступив проти України – сайт «Миротворець».

Мотиви заборони концерту LOBODA можна вважати політичними?

Давайте спочатку визначимось з тим, що таке «заборона через політичні мотиви». Це така заборона, котра здійснюється у зв’язку із боротьбою в сфері політики. В даному випадку, якщо казати про Дорна і таких, як він, то політична вмотивованість тут абсолютно відсутня. Це скоріше мотив, пов’язаний з інстинктом самозбереження, відмежуванням від усього, що пов’язано з Москвою, і просто здоровий глузд.

Деякі ЗМІ поширюють чутки, що акції проти LOBODA стимулюються співачкою Тіною Кароль, яка таким чином розчищає собі місце на естрадному Олімпі. Як ви можете прокоментувати це?

Не виключаю, що протести проти якогось виконавця можуть бути комусь «в тему» чи навпаки, але моя відповідь — ні. Всі зірки, по котрим були або плануються протести, підпадають під неприйняття суспільством виключно за вказаними параметрами. Я готовий розглядати будь-кого, по кому є інформація. Задача максимум — видавити з нашого ринку всіх, хто співав в Криму або проявляв відкриту зневагу по відношенню до України під час війни. До речі, наша наступна протестна акція стосується виступу російського виконавця на ім’я МОТ 10 червня в Одесі.

Яку музику слухаєте самі?

Різне. От, наприклад, на момент надання відповідей на ці питання, у мене грає запис концерту Muse в Японії. Люблю Pink Floyd, іноді Placebo, Killers, Prodigy, System Of A Down, «Кому Вниз». Непогані також «Жадан і Собаки», «Мері», СКАЙ, «Друга Ріка», «Антитіла», Луперкаль (росіянин, до речі), «Скрябін», «Мертвий Півень», «Дай Дарогу». Список далеко не вичерпний. Був раніше більшим, але скоротився після початку війни.

Головне – щоб той, хто робить музику, був в першу чергу Людиною.

На фото: виступ LOBODA на церемонії M1 Music Awards 2016. Фото: Андрій Максимов

Ще більше новин та цікавостей у нашому Телеграм-каналі LIVE: швидко, зручно та завжди у вашому телефоні!

Саша Пролетарский

музыкальный критик и фотограф из Одессы, автор проекта artmageddon.net

Все статьи автора

Подписаться на email-дайджест